Blog
Do czego służą formy wtryskowe?
Formy wtryskowe są nowoczesną technologią stosowaną do produkcji na bazie tworzyw sztucznych. Dzięki możliwości realizacji indywidualnych projektów technika ta jest stosowana na całym świecie. Do czego konkretnie służą formy wtryskowe?
Co to są formy zimnokanałowe?
Formy wtryskowe są obecnie niezbędne do tworzenia produktów z tworzyw sztucznych. Jedną z dwóch głównych kategorii form wtryskowych są formy zimnokanałowe. Czym są formy zimnokanałowe i jakie są ich zalety i zastosowanie?
Produkcja wykrojników krok po kroku
Obróbka metalu może być prowadzona na różne sposoby, bazując na różnych jego właściwościach. W przypadku wykrawania cały proces wiąże się z plastycznością materiału, tj. jego zdolnością do ulegania trwałym odkształceniom po przekroczeniu granicy sprężystości i utraty spójności po zadziałaniu z siłą umożliwiającą pokonanie granicy plastyczności. Dla możliwości praktycznego wykorzystania tych zjawisk w celu zgodnego z oczekiwaniami ukształtowania elementu z blachy niezbędna jest produkcja wykrojników odpowiadających geometrii gotowego wyrobu. Przekonajmy się, jak przebiega proces wykrawania i zobaczmy, jak są zbudowane wykrojniki.
Formy wtryskowe dla przetwórstwa tworzyw termoplastycznych
Tworzywa sztuczne należą do najczęściej wykorzystywanych i najwszechstronniejszych materiałów. Można ich używać w niemal wszystkich zastosowaniach od wykonywania elementów maszyn aż po przedmioty codziennego użytku. Do największych zalet tworzyw, poza niską masą i wysoką wytrzymałością, a także atrakcyjnym wyglądem, należy łatwość obróbki.
Formy do ciśnieniowego odlewania metalu
Odlewanie różnych elementów z metalu jest jedną z najstarszych technik jego kształtowania. Korzysta się z niej również dziś, używając zarówno tam, gdzie konieczne jest wytworzenie dużych przedmiotów o unikalnym charakterze, jak i przy produkcji seryjnej znacznej ilości powtarzalnych elementów. Istnieje wiele technologii pozwalających na uzyskiwanie odlewów o dobrej jakości i wysokiej dokładności, w każdej z nich niezbędne będzie jednak wykorzystanie odpowiednich form.
Formy gorącokanałowe - charakterystyka
Większość wyrobów z tworzywa sztucznego powstaje w formach wtryskowych. Te złożone narzędzia, służą do nadawania kształtu rozpuszczonym polimerów poprzez ich studzenie w gniazdach formujących o pożądanej konstrukcji . W podstawowym podziale można wyróżnić dwa typy – gorącokanałowe oraz zimnokanałowe. W tym wpisie skupimy się na zaletach, wadach oraz rodzajach form gorącokanałowych.
Jak powstają formy ciśnieniowe?
Dzieje odlewnictwa ciśnieniowego sięgają lat 80. XIX wieku. Dzisiaj produkty uzyskiwane przy użyciu tej technologii wykorzystywane są w branży motoryzacyjnej i elektronicznej. Korzystają z nich także producenci artykułów AGD, stolarki budowlanej oraz firmy wytwarzające dekoracje i oświetlenie. Wpis ten jest poświęcony formom używanym w procesie odlewnictwa ciśnieniowego, zwanym w skrócie formami ciśnieniowymi.
Z czego powstają wykrojniki?
Narzędzia dedykowane do obróbki plastycznej blach i folii są określane mianem tłoczników. Kategoria ta obejmuje między innymi wykrojniki przeznaczone do wykrawania części z blach w postaci arkuszy oraz pasów. W tym opisie przedstawimy główne rodzaje tych narzędzi i wyjaśnimy, z jakich materiałów są one wytwarzane.
Rodzaje narzędzi specjalnych
Ilość różnych operacji wykonywanych podczas przemysłowych procesów technologicznych jest trudna do wyobrażenia. Wiele z nich jest wystandaryzowanych i prowadzonych z użyciem maszyn i wyposażenia produkowanego seryjnie. Większość firm korzysta z masowo wytwarzanych urządzeń do transportu wewnętrznego, odpylania, wentylacji, chłodzenia oraz innych procesów pomocniczych.
Tłoczniki - charakterystyka i zastosowanie
Tłoczniki wykorzystuje się do precyzyjnej obróbki plastycznej materiałów metalowych, z metali nieżelaznych oraz z tworzyw sztucznych. Materiały te, aby można je poddać obrobieniu przez tłoczniki, powinny mieć stosunkowo niewielką grubość w porównaniu do pozostałych elementów – takie cechy spełniają na przykład blachy, folie, tkaniny czy tektury.