close

Rodzaje narzędzi specjalnych

Ilość różnych operacji wykonywanych podczas przemysłowych procesów technologicznych jest trudna do wyobrażenia. Wiele z nich jest wystandaryzowanych i prowadzonych z użyciem maszyn i wyposażenia produkowanego seryjnie. Większość firm korzysta z masowo wytwarzanych urządzeń do transportu wewnętrznego, odpylania, wentylacji, chłodzenia oraz innych procesów pomocniczych.

Stosowanie łatwo dostępnych i używanych na szerszą skalę rozwiązań technicznych ma wiele zalet. Sprzęt i wszelkie przyrządy tego rodzaju są tańsze, w razie awarii łatwo można znaleźć do nich części zamienne, nie ma również problemów z zatrudnieniem specjalistów do ich obsługi.

Oprzyrządowanie do wykonywania zadań specjalnych

Znaczna część procesów przemysłowych wymaga jednak stosowania rozwiązań przeznaczonych wyłącznie do konkretnego zadania. Może to być spowodowane specyfiką wytwarzanego produktu, stosowanych materiałów czy technologii. Niezależnie jednak od przyczyny, w takiej sytuacji potrzebne jest wykonanie odpowiedniego narzędzia specjalnego. Zwykle tego typu urządzenia są projektowane od podstaw i optymalizowane pod kątem określonych cech. W wielu przypadkach konieczne jest stosowanie inżynierii odwrotnej. W takiej sytuacji na podstawie pomiarów podzespołu, który był do tej pory w użyciu, tworzy się nową część o identycznej funkcjonalności.

Narzędzia specjalne mogą być urządzeniami lub oprzyrządowaniem o różnej skali skomplikowania. Bardzo często potrzebne są dość proste przyrządy, np. wszelkiego rodzaju szablony używane przy produkcji lub montażu rozmaitych detali. W wielu zastosowaniach niezbędne są tzw. sprawdziany, czyli osprzęt lub urządzenia pozwalające na sprawdzenie, czy wytworzona części albo elementy mają określone wymiary, właściwie rozmieszczone różnego rodzaju otwory czy punkty montażowe. Tego rodzaju sprzęt może mieć zarówno formę prostego szablonu, jak i skomplikowanego systemu mocowań, otworów czy bolców.

Narzędzia specjalne mogą być przydatne również do odpowiedniego rozmieszczania czy przytwierdzania różnych części i elementów. Wiele z nich to wszelkiego typu statywy lub uchwyty. Przy specyficznych zastosowaniach mogą być również potrzebne rozmaite chwytaki albo przyrządy montażowe. Wiele narzędzi specjalnych to osprzęt do innych urządzeń, m.in. stemple, wykrojniki lub formy.

Rodzajem narzędzi specjalnych jest też sprzęt do demontażu i serwisowania maszyn i urządzeń. W wielu przypadkach do zdejmowania obudów czy poszczególnych elementów sprzętu nie można zastosować ogólnodostępnych przyrządów, np. ze względu na brak miejsca czy nietypowy kształt elementów.

Wróć